TAMİR | BAKIM | SERVİS

Kocaeli'nin En Güvenilir Kombi Teknik Servisi

Derince Petek Temizleme

Evlerde ve iş yerlerinde ısınmada kullanılan kalorifer petekleri her yıl periyodik bir şekilde temizlenmesi gerekiyor. Yıl içinde kombi ve peteklerde sürekli dolaşan su zamanla paslanmalara yol açar. Ayrıca bu suda kirlenmeler de görülür. Kalorifer kazanı ile ısıtılan peteklerde ise suyun kirlenmesi daha fazla olur. Bu durumdan dolayı petekler belli aralıklarla temizlenmelidir.

Derince Petek Temizleme
Profesyonel Kombi Teknik Servisi, Aynı Gün İçinde Bakım, Arıza, Tamir Hizmetleri...

Petek Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Petek temizleme işlemi banyo veya lavaboda yapılır. Burada bulunan bir peteğin giriş ve çıkış bağlantısı açılır ardından su boşaltılır. Petek temizleme cihazının içine temizleme kimyasalı konduktan sonra peteğin su girişine bir hortum ile bağlantı yapılır. Cihaza çeşmeden de bağlantı yaptıktan sonra temizlik süreci başlar. Cihaz çeşmeden aldığı suya belli oranda kimyasal karıştırarak peteklere pompalar.

Petekler dolana kadar kalorifer çıkışı kapatılır. Dolduktan sonra kalorifer çıkışı lavaboya akacak şekilde ayarlanır ve açılır. Su ilk akacağı zaman oldukça kirli akar. Süreç devam ettikçe suyun renginde düzelmeler olur. Su normal akana kadar temizleme devam eder. Su normal akınca kimyasal su kesilir ve onun yerine saf su pompa edilir. 5 veya 10 dakika saf su tesisatı ve petekleri dolaştıktan sonra temizleme işlemi tamamlanır.

Petek Temizleme İşlemi Avantajları

Kalorifer petekleri kirli sudan dolayı olması gerekenden daha az ısı verir. Bu da kombinin daha fazla çalışmasına yol açar. Ayrıca bu kirli su kombiye de büyük zarar verir ve sık sık arızalanmasına yol açar. Kalorifer peteği temizliği ile kombi daha rahat bir şekilde çalışır ve suyu daha sıcak tutacaktır. En önemlisi kombi gereksiz yere çalışmayacağı için doğalgaz faturasında şişme olmayacaktır.

Petek Temizleme İşlemi Süresi

Petek temizleme işlemi peteğin kirlilik oranına göre değişiyor. Her yıl periyodik bir şekilde temizlenene petekler bir saat gibi kısa bir süre içerisinde temizleniyor. Fakat uzun süre temizlenmeyen peteklerin temizliği daha uzun sürebiliyor. Çünkü uzun süre temizlenmeyen peteklerde borular bile kirlenmiş olur.

Petek Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Petek temizleme işleminde en fazla dikkat edilmesi gereken unsur kombi güvenliğidir. Kombinin içine kimyasal madde gitmemelidir. Onun için temizleme sürecinde kombi giriş ve çıkışı kapatılmalıdır. Peteklerin temizlendiğinden emin olmalısınız. Ayrıca temizleme sürecinden sonra pompalanan saf su ile kimyasallar peteklerden temizlenmelidir. Firmamız bunlar gibi birçok hususa dikkat ederek sağlıklı bir petek temizliği yapıyor. Temizlik süreci bittikten yapılan işlem bilgilendirildikten sonra teslim ediyor. Tecrübeli teknik ekiplerimiz son olarak saf su ile de kombi temizliği yapıyor.

İLETİŞİM FORMU